Ads 468x60px

24 Temmuz 2012 Salı

Hans Rosling [1948 - ... ]


2009 yılında Foreign Policy Magazine tarafından dünyanın ilk 100 küresel düşünürü arasında gösterilen, Hans Rosling, tıp doktorluğunun yanı sıra akademisyen ve istatistikçi kimliğiyle tanınıyor. Geliştirdiği Trendalyzer yazılımı ile istatistiği hareketli görsel bir şova dönüştürmeyi başaran Rosling, bu çalışmalarıyla dünyada ‘İstatistik Gurusu’ olarak anılmaya başlandı. Yaptığı sunumlarla birçok uluslararası saygın ödüle layık görülen Rosling’in geliştirdiği yazılım, daha sonra Google tarafından satın alındı ve web üzerinden ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Gapminder Vakfı’nın kurucusu olan Rosling, Dünya Sağlık Örgütü’ne ve UNICEF’e de danışmanlık yapıyor.


Dünyanın en etkili 100 küresel düşünürü arasında gösterilen 'istatistik gurusu' İsveçli bilim adamı Prof. Hans Rosling, Türkiye'nin gelecek 40 yılına ilişkin tespitlerde de bulundu.Rosling, 1800’lü yılların ikinci yarısından itibaren tüm dünyadaki ülkelerin nüfus ve güç gelişimlerini rakamlı balonlu bir sunumla anlatırken, 2050’li yıllara kadar olan tahminlerini de açıkladı. İsveçli bilim adamı, gençlerin iyi eğitim almasıyla Türkiye'nin 2030'da altın fırsat yakalayacağını söyledi.


Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın ve gazetecilerle buluşan Rosling, “İstatistikler, yanlışları nasıl gizler?” sorumuza, “İstatistiklerde yanlış ve yalanlardan kurtulmak için olgun göstergeler kullanın, Avrupa hala sizin çocuk sayınızı tam bilmiyor. Çünkü, Türkiye’de hâlâ nüfus kağıdı olmayan çocuklar var” dedi. İlk geldiğinde Türkiye’nin Hindistan ile Çin arasında yer aldığını dile getiren Rosling, Türkiye’nin ilerlediğini ancak kişi başına gelirin hâlâ az olduğunu bildirdi. Dünyada Türkiye’nin rekabet edeceği tek ülkenin Rusya olacağını dile getiren Rosling şunları söyledi:


Gelişen olaylara göre ya Türkiye, ya Rusya 2050’ye gelindiğinde en büyük olacak. İyisiniz ama enerjide bağımlılık değil, çeşitliliğe önem verin. Bölgesel sıkıntılarınız olacak, komşularınızla ilişkilerinizi mesafeli ve doğru koyun. Milli geliri artırmak ve eşitlikçilik için yatırım yapın. Bunları yaparsanız her yıl yüzde 8 büyüyebilirsiniz. Türkiye’nin, iyi bir noktaya geldiğini, değerler zincirini iyi koruması gerektiğini ifade eden Rosling, 2030’da demografik anlamda Türkiye’nin altın fırsat yakalayacağını söyledi. Rosling, bunun 2050’ye kadar süreceğini belirterek, “ Mevcut genç nüfusunuzu iyi eğitin, enerjinizi çeşitlendirin” dedi.


Kaynak: dha.com.tr, milliyet.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder