Ads 468x60px

22 Haziran 2012 Cuma

Standart C Programlama Dili


C programlama dili. güllümüzde en yaygın kullanılan dillerden biridir. C dili, COBOL, FORTRAN, PL'T gibi eski programlama dilleri grubuna dâhil edilemeyeceği gibi. Ada, Modula-2 gibi yeni sayılabilecek dil grubuna da girmez.

C dili, klasik programlama dilleri kavramlarının, yeni, basit ve kolay kullanılır bir şekilde sağlandığı pratik bir dildir. C'nin popülaritesi daha çok UNIX’inki ile ilişkilidir, çünkü C, ilk olarak, UNIX dünyasının programlama dili olarak ortaya çıkmıştır. Bu popülarite, kişisel bilgisayarların çoğalması ve bunlar üzerindeki güçlü derleyici ile programlama ortamlarının kullanılabilir hale gelmesinden sonra daha çok artmıştır.


Bu ders kitabı, programlama dilleri üzerine Türkiye'de hazırlanan ders kitapları açığım kapatma amacını gütmektedir. Bilgisayar sistemlerine giriş, sistem programlama, sistem yazılımı ve işletim sistemleri gibi, C dilinin programlama projeleri geliştirilmesinde öğretildiği ve kullanıldığı dersler için tasarlanmıştır.

Kitap, üniversite birinci ve ikinci sınıfında okuyan öğrenciler için hedeflenmiştir, ancak daha yüksek düzeyde de bir başvuru kitabı olarak kullanılabilir. Bu kitabı okuyacakların, en az bir yapısal programlama dilini örneğin Pascal, QuickBasic veya COBOL bilmeleri ve veri yapıları konusunda temel bilgilere sahip olmaları beklenmektedir. Bu kitap, özellikle yazılım geliştirme projelerinde C dilini kullanmayı düşündükleri için, programlama dili bilgilerini genişletmek isteyen bilgi işlem uzmanları gibi kişilerin kendi başlarına okuyabilecekleri şekilde de hazırlanmıştır.

Bu ders kitabı, C programlama dilinin bütün yönlerini kapsaması açısından tamdır. Önemli miktarda örnek program ve alıştırmalar verilmiştir. Okuyucuların en azından bir IBM kişisel bilgisayarım veya uyumlusunu ve Microsoft C Derleyicisi Uyarlama 5.00 veya daha yukarısını kullanabilecekleri beklenmektedir. Ancak, ekler dışında, kitapta verilen bilgiler değişik C programlama ortamları için de geçerlidir.

Bu kitabın Boğaziçi Üniversitesi Yayınları arasında İngilizce olarak yapılan ilk basımı halen Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde İşletim Sistemleri dersinde yardımcı ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Kitap şu anda tamamen güncelleştirilmiştir ve ANSI Standardının tüm özelliklerini kapsamaya çalışmaktadır. Bu kitap sayesinde, yeni C derleyicileri tarafından desteklenen, Standart C’nin hem yeni hem de eski C programcıları tarafından kullanılmaya başlanacağını umuyoruz.

Bu kitabın hazırlanması ve yayınlanmasında değerli önerileri, düzeltmeleri, destekleri ve katkıları olan Rasim Mahmutoğulları, Sema Akgün, Oğuz Sinanoğlu, Ülkü Karadağ, Ahmet Demirhan, Mustafa Elbir, Hasan Gültekin, Nezihe Bahar ve/ adını sayamayacağımız daha birçok kişiye teşekkürlerimizi borç biliriz.

Yük. Müh. F. Kadifeli
Y. Doç. Dr. A. C. C. Say
Doç. Dr. M. U. Çağlayan

İstanbul
Ekim 1993Dosya Boyutu: 1.45 MB.
* Tanıtım amaçlıdır, bilgisayarınıza indirdikten sonra en fazla 24 saat içerisinde silmeniz gerekmektedir. Tarafımızdan mesuliyet kabul edilmemektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder